Obec Látky
obec Látky

História obce

História obce Látky

Chotár obce Látky sa rozprestiera juhovýchodne od pohoria Poľany vo Zvolenskej kotline, na spojnici miest Hriňová a Kokava nad Rimavicou.

Osada Látky pôvodne patrila do obce Málinec v okrese Lučenec. K osade patrili  ďalšie menšie osady, medzi inými: Nový Svet, Mláky, Polianky, Paseky.  Obec vznikla  osamostatnením osady Látky a pričlenením niektorých osád od obce Málinec.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza  z roku 1734, no presný vznik obce datovať nemožno.

Pokiaľ ide o okolnosti jej vzniku, medzi ľudom sa ujalo, že pôda, na ktorej obec Látky leží patrila významnému uhorskému šľachtickému rodu Zichyovcov, ktorí tu bývajúci ľud a ich predkov priviedli z oblasti Kysúc a Veľkej Bytče.

Bohatstvo a význam rodu vzrástli v 17. storočí, keď Pavol dostal od Kráľa Ferdinanda II. niekoľko dedín patriacich panstvu Komárno a jeho syn Štefan získal kráľovskými donáciami v roku 1646 obec Vásonkö. Štefanov syn rovnakého mena sa stal v roku 1657 majiteľom celého komárňanského panstva a v roku 1686 získal panstvo Divín skonfiškované Uhorskou kráľovskou rodinou rodu Balašovcov. V čase najväčšieho rozmachu mala výmera rodových majetkov Zichyovcov rozlohu takmer 100 tisíc katastrálnych jutár ( 57 500 hektárov).

V 16. a 17. storočí boli neustálou hrozbou pre územie Slovenska pustošivé turecké nájazdy. Slovenské etnikum sa totiž nachádzalo v bezprostrednom susedstve Turkov. Vojenská sila Uhorska za panovania Jagelovcov veľmi zoslabla, čo Turci neváhali využiť. Turecké plienenie sa stalo na dlhé roky postrachom obyvateľstva, a to nielen na hranici s Tureckom. Éra tureckej nadvlády nad časťou dnešného Slovenska trvala dlhých 150 rokov a priniesla obyvateľom vtedajšieho Uhorska množstvo nešťastia a problémov.

Po tom, čo boli Turci na konci 17. storočia  z Uhorska vyhnaní  a bolo potlačené posledné stavovské povstanie, zemepáni mali záujem spustošené majetky a vyľudnené dediny v južných častiach Uhorska čo najskôr skonsolidovať a osídliť.  K tomu však potrebovali dostatok pracovných síl a stavebného materiálu. V tom čase disponovali relatívnym prebytkom pracovných  síl v Uhorsku severné stolice – oravská, trenčianska, spišská – ktoré neboli pustošivými nájazdmi Turkov zasiahnuté.  Z tohto dôvodu pozvali aj Zichyovci na svoje majetky drevorubačov z Oravy, aby nimi osídlili lesy pod vrchom Bykovo.  Umožnili im tieto lesy klčovať a na klčovisku založiť obec Látky – drevo spracovávali na dosky „laty“, odtiaľ názov Látky. Takýmto spôsobom vznikli aj osady Paseky a Mláky.

Počet rodín a mená prvých prisťahovalcov do obce Látky nie je známy, avšak v matrike rímsko-katolíckej farnosti v Brezničke sa nachádzajú mnohé zápisy o krste novorodencov z osady Čechánky. Konkrétne dodatočný zápis z júna 1795 o krste  uskutočnenom dňa 25.9.1792, kedy krst vykonal miestny kaplán z Detvianskej farnosti menom Martin Urbanecz. V matrike sa ďalej  nachádzajú ďalšie štyri zápisy o vykonaných krstoch z okolia Látok s uvedenými menami -  Juhaniak, Szularšik, Strapka a Mojik.

Po vzniku farnosti v Detvianskej Hute v roku 1804, boli osady Čechánky, Látky a Nový Svet v zmysle dohody rožňavského a bystrického biskupstva prifarené k tejto farnosti. Stalo sa tak v roku 1824, dovtedy boli fíliou farnosti v Brezničke.

V 19. storočí sa stali živobytím miestnych ľudí sklárske huty a ťažba kremeňa. Sklársku hutu na výrobu tabuľkového skla v Látkach v miestnej časti Chocholná dal pravdepodobne postaviť gróf Mikuláš III. Zichy. Huta začala s výrobou pravdepodobne v roku 1820. V roku 1895 továreň v dôsledku nedostatku odborných sklenárov prestala pracovať.

Prvá škola v obci Látky vznikla v roku 1900 a patrila rímsko - katolíckym cirkevníkom. V roku 1926 bola v Látkach zriadená štátna ľudová škola.

Takmer v strede obce sa nachádza zvonica z 19. storočia s dvomi zvonmi -  menším z roku 1806 a väčším z roku 1902 -  patriaca rímsko-katolíckym cirkevníkom. Vedľa zvonice je umiestnený drevený kríž z roku 1852, ktorý bol v roku 1934 z prostriedkov urbariátu opravený.

Od roku 1896 je v obci zriadený štátny matričný a notársky úrad a v roku 1920 bola na Látkach zriadená žandárska stanica.

V 70. rokoch postavili občania obce Látky vo vtedajšej akcii „Z“ Dom smútku, ktorý bol využívaný po celú dobu komunizmu aj na cirkevné obrady. V roku 1990 sa Dom smútku od základu zrekonštruoval. Obradná sieň už pripomínala svojim zariadením kostol. V 90. rokoch sa občania snažili rozdeliť farnosť Detvianskej Huty a Látok, ktoré dovtedy a aj teraz tvoria jeden celok, avšak za pôsobnosti vtedajšieho kňaza sa nedoporučovalo túto farnosť rozdeliť. V roku 1997 za iniciatívy kresťanských občanov sa začala vykonávať verejná zbierka na dostavbu a zväčšenie celej stavby.  Z týchto prostriedkov a za veľmi aktívnej účasti majstrov obce Látky bol kostol vystavaný do dnešnej podoby a stal sa pýchou obce.

Samostatná obec Látky s rozlohou 4 573,8 ha s osadami Paseky, Čechánky, Mláky, Nový Svet, Polianky a s roztrúsenými osadami Býkovo, Podbýkovo, Táňovo, Petrová, Malíkov, Sekcia, Vrch Ipeľ a Vyhnanec vznikla 1. januára 1953.

Po zriadení okresu Detva v roku 1995 bola obec Látky dňom 24.8.1996 pričlenená k tomuto okresu. Samotná obec sa skladá z miestnych častí - Látky, Čechánky, Mláky, Nový svet, Paseky a Polianky.

Kroniky vedené v obci, nahraté do digitálnej formy nájdete TU....   https://e-kroniky.sk/latky/

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Zvoz odpadu

dnes, utorok 19. 3. 2024